Sektor BSS

Sektor BSS 2017-11-27T04:10:35+00:00

Sektor BSS w Polsce i w Trójmieście

Sektor nowoczesnych usług biznesowych zawitał do Polski ponad dekadę temu, lokując swój kapitał głównie w wielkich ośrodkach takich, jak Warszawa, Kraków, Wrocław i Gdańsk (aglomeracja Trójmiasta). Dziś są one w ścisłej europejskiej, a nawet światowej czołówce centrów BSS. Dość szybko międzynarodowi inwestorzy z sektora BSS dostrzegli, że lokowanie centrów usług biznesowych w Polsce jest strzałem w dziesiątkę. Obecnie śmiało można powiedzieć, że nowoczesne usługi dla biznesu to najszybciej rozwijający się segment polskiej gospodarki.

Kluczowymi argumentami
powodującymi
wybór danej lokalizacji są:

  • Wysoki poziom edukacji w danym regionie

  • Bliskość do istotnych ośrodków akademickich

  • Szeroka oferta biurowa

  • Umiejętnie prowadzona polityka samorządów

  • Współpraca na linii biznes – nauka

  • Dobre skomunikowanie (bliskość lotniska, autostrady)

Ostatnie lata to niezwykle dynamiczny – dwucyfrowy – wzrost sektora nowoczesnych usług biznesowych (business services sector, BSS) w Polsce. Intensywny rozwój, ale też stopniowo kumulowane doświadczenie sprawiają, że nasz kraj jest postrzegany jako dojrzała lokalizacja BSS. O tej dojrzałości świadczy zarówno liczba różnego typu centrów prowadzących działalność na terenie naszego kraju, jak i rosnące zatrudnienie.

Polska odznacza się bardzo istotną przewagą konkurencyjną w stosunku do innych krajów, z którymi konkurujemy o projekty usługowe – mnogością potencjalnych lokalizacji zdolnych gościć inwestycje BSS. Nasz kraj może pochwalić się aż 39 miastami o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 tys. Prawdą jest, że jak do tej pory działalność firm BSS koncentruje się przede wszystkim w kilku największych aglomeracjach Polski  na czele z Warszawą, Krakowem, Wrocławiem i  Trójmiastem.

212

Tysięcy Osób

Całkowite zatrudnienie w centrach usług, w tym 177tys. osób w centrach zagranicznych i 35tys. osób w centrach Polskich.

25%

Wzrost Zatrudnienia

W centrach zagranicznych w Polsce w ostatnim roku (kw. 2015 – kw. 2016) – większy niż w poprzednich latach.

300

Tysięcy osób

Prognozowane przez ABSL zatrzudnienie w sektorze w 2020 roku.

Dlaczego Trójmiasto?

Według badań przeprowadzonych pod koniec 2016 roku trójmiasto jest na drugim miejscu w rankingu kierunków na zmianę miejsca pracy i zamieszkania wśród osób.

Bogata historia, piękna architektura, wyjątkowa atmosfera łącząca w sobie zalety i możliwości dużego miasta z przytulnością mniejszego oraz chyba najważniejsze – życzliwi ludzie. To wspólne mianowniki stanowiące o tym, dlaczego ludzie najchętniej wskazują Wrocław i Trójmiasto jako preferowane kierunki relokacji. Z badania Antal wynika, że są one bardziej atrakcyjne, niż Warszawa.

Źródło: Raport: Rynek pracy i relokacji w Polsce, Badanie ANTAL, 2016.

Zrób krok ku temu, aby dołączyć do tysięcy zadowolonych absolwentów naszej uczelni.
Aplikuj

Partnerzy